Rodzenie dziecka z zespołem Downa jest niemoralne,

taki pogląd głosi słynny brytyjski biolog Richard Dawkins.  13 marca 2013 Richard Dawkins napisał na Twitterze:
„W granicach znaczeniowych słowa «człowiek», odnoszących się do kwestii moralności aborcji, każdy płód jest w mniejszym stopniu człowiekiem niż dorosła świnia”
W 2014 na Twitterze dodał, że w sytuacji, gdy możliwe jest wykonanie aborcji, rodzenie dziecka z zespołem Downa jest niemoralne.

Richard Dawkins, jest brytyjskim zoologiem, etologiem, ewolucjonistą i publicystą.

Właściwie to Clinton Richard Dawkins, urodził się 26 marca 1941 w Nairobi w Kenii. Do końca 2008 był profesorem katedry Public Understanding of Science na Uniwersytecie Oksfordzkim. Skoro twierdzi, ze rodzenie dziecka z zespołem Downa jest niemoralne to ma jako biolog  i etyk pojęcie o tym co mówi. I jakkolwiek stwierdzenie , że płód jest w mniejszym stopniu człowiekiem niż dorosła świnia bulwersuje – jest biologicznie uzasadniony.

Cytat z Wikipedii:

Richard jest teoretykiem ewolucji biologicznej. W wydanej w 1976 książce Samolubny gen opisał koncepcję ewolucji, w której jednostką doboru naturalnego jest gen. Wprowadził tam również pojęcie memu oraz zainicjował powstanie memetyki. W 1982 w książce Fenotyp rozszerzony dowodził, że działanie fenotypu nie ogranicza się do ciała danego organizmu, ale rozciąga się na środowisko, włączając w to także ciała innych istot.

Najbardziej znaną książką Richarda Dawkinsa jest Bóg urojony (tytuł oryginalny The God Delusion). Polskie wydanie  2007. ISBN 978-83-85458-28-9, wydawnictwo CiS, 2007.  Richard stawia proste tezy:nadprzyrodzony stwórca prawie na pewno nie istnieje, wiarę w Boga można uznać za urojenie, czyli uporczywe obstawanie przy błędnym poglądzie nawet wobec zaprzeczających mu silnych dowodów.  Cytuje i zgadza się z poglądem Roberta Pirsiga z książki Zen i sztuka oporządzania motocykla – „jeżeli jedna osoba cierpi na urojenie, nazywamy to szaleństwem. Jeżeli wiele osób cierpi na urojenie, nazywamy to religią” Książka została przetłumaczona na 31 języków. Na podstawie książki powstał telewizyjny film dokumentalny Źródło wszelkiego zła (ang. The Root of All Evil?). Film napisany i wyreżyserowany przez Richarda Dawkinsa/ W filmie Dawkins dowodzi, że świat byłby o wiele lepszy bez religii.

Wykłady i poglądy Dawkinsa cieszą się ogromną popularnością w całym świecie. W 2004 ri w 2013 r był na pierwszym miejscu listy 100 największych intelektualistów magazynów Prospect i Foreign Policy. W 2007 został wymieniony przez magazyn „Time” jako jeden ze 100 najbardziej wpływowych ludzi świata.

Skomentuj, daj lajk podaj dalej

Share: